Nasze przedszkole przez 4 lata ubiegało się o Certyfikat Placówki Daltońskiej. Po pozytywnym przejściu audytu, który odbył się 4 listopada b.r. możemy się już posługiwać nazwą Placówka Daltońska. Dziękujemy świadomym i zaangażowanym Rodzicom w działania wychowawczo-edukacyjne w naszej placówce.
Oficjalne wręczenie Certyfikatu odbyło się dnia 18 listopada na Uniwersytecie Humanistyczno–Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie w obecności prezesa Roel Rohner President of Dalton International, burmistrzów i wójtów oraz zaproszonych gości , na którym również odbyła się Międzynarodowa Daltońska Konferencja Naukowo–Dydaktyczna na temat „Motywacja ucznia miarą efektywności planu daltońskiego”, w której uczestniczły nasze koordynatorki.
Prekursorką „Pedagogiki Planu Daltońskiego„ była amerykańska nauczycielka Helen Parhurst.
Myśl organizowania pracy indywidualnej zrodziła się w 1905 roku , kiedy to Parhurst zaczynając swoją karierę nauczycielską zmuszona była pracować z kilkoma klasami jednocześnie.
Magazyn szkolny przerobiła na klasę w której każdy kąt przeznaczyła na inny przedmiot.
W 2011 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Dalton, które we współpracy z holenderską fundacją Dalton International propagują ten innowacyjny sposób podejścia do edukacji. Z każdym rokiem ten alternatywny sposób edukacji zyskuje sobie nowych zwolenników.